od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

sobota, 23 stycznia 2016

Rytm dnia,ważny w życiu noworodka

Rytuał,to bardzo ważny element w życiu noworodka. Maluszek inaczej funkcjonował w brzuszku i trzeba go "przeprogramować" po przyjściu na świat,że noc jest do spania a nie do brykania.
Od pierwszego dnia musimy wprowadzić stałe pory karmienia, bawienia,kąpania,wychodzenia na spacer. Wiadomo,że są dni których nie da się zaplanować ale najważniejsze,by dziecko mniej więcej o stałej porze było kąpane i wiedziało, że trzeba iść spać.Klucz do przespanej nocki. Organizacja dnia z pewnością wpłynie pozytywnie na nas, a przy okazji na dziecko, które będzie pogodniejsze i spokojniejsze. Inaczej jest z dzieckiem karmionym mlekiem modyfikowanym i inaczej karmionym piersią.To od nas zależy jak chcemy, by wyglądał nasz dzień.
U nas było tak:
ok.8:30 -pobudka,przebieranie i karmienie.
9:00-10:00 sen
11:00 wyjście na spacer
14:00 powrót do domu na karmienie.
14:00-17:00 aktywność i karmienie
17:00 sen
18:00-19:30 aktywność
19:30 kąpiel,karmienie,sen
Nocne karmienie:24:00,3:00,6:00
Wraz z rosnącym dzieckiem,rytm zmienia się.Od 4 miesiąca Kruszynka budziła się tylko raz na karmienie w nocy i spała trzy raz w ciągu dnia godzinę albo dwie.Dziś ma 7 miesięcy i nie budzi się ani razu, ma dwie drzemki w ciągu dnia o tej samej porze.Zasypia zazwyczaj po 20,tak jak ją nauczyłam.  
A Wy jaki macie plan dnia?

środa, 20 stycznia 2016

Historia czerwonej szminki.

Czerwona szminka od czasów Kleopatry, Marilyn Monroe, a teraźniejszością przechodziła różne fazy. Była znakiem kobiet lekkich obyczajów,w późniejszym czasie seksapilu, aż w końcu trafiła na trend jaki panuje od kilku lat,łączenia mocno podkreślonych oczu z czerwienią ust. Kto by pomyślał...

Gama kolorów czerwieni jest ogromna i każda firma oferuje coś innego.Ciężko jest dobrać odpowiedni odcień do koloru skóry,włosów i oczu. Niestety osoby z zaczerwienioną twarzą i skłonnościami do czerwienienia się nie powinny wchodzić z nią w bliskie relacje.

Czerwony kolor ust, nie jest zarezerwowany dla wielkich wyjść i nocnej pory. To doskonały kamuflaż dla nieprzespanej nocy, zmęczenia, choroby czy złego nastroju. Trzeba mieć umiar,bo w ciągu dnia możemy wyglądać bardzo wulgarnie,a nie o to chodzi.Nasz rozmówca ma odwrócić uwagę od oczu.Takie jest główne zadanie. To jak się umalować,by nie popełnić gafy? Po nałożeniu szminki odbij usta na chusteczce, będą miały zgaszony kolor.


Wieczorny makijaż, choć ma być mocniejszy od dziennego lepiej żeby był "ubrany" w czerwień i klasyczną czarną kreskę to jest znak elegancji i subtelności.

 Nie ważne czy mamy lat piętnaście czy pięćdziesiąt ważne żebyśmy czuły się kobieco i pewne siebie.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Dobra organizacja to podstawa

Pierwsze chwile po powrocie ze szpitala z noworodkiem nie należą do najlżejszych. Młoda mama jest zmęczona,nie jest w pełni sprawna, a niejednokrotnie pierwsze obowiązki przy dziecku musi pełnić druga osoba. Przygotowania do bycia rodzicem to nie tylko zmiana myślenia,dbanie o siebie,kompletowanie wyprawki ,ale także przygotowanie domu by był dobrze zorganizowany.
Zdradzę Wam kilka wskazówek ,które pomogły mi nie wpaść w panikę, gdy trzeba było szybko przygotować kąpiel,przynieść pieluszkę, dać dziecku drugi smoczek itd... tak zwane sytuacje awaryjne.  
Zacznijmy od przenośnej kosmetyczki. Nie była standardowa...  zrobiłam ją ze skórzanego gazetnika.Można kupić taką kosmetyczkę w sklepach dla niemowląt, ale jest ona droga. Włożyłam do niej pampersy,linomag, szczotkę do włosów, żel do mycia,balsam,gruszkę,cążki do paznokci. To był jej obowiązkowy skład.Mogłam ją przenieść tam, gdzie przebierałam dziecko lub je kąpałam.
Maluch powinien mieć też swoją szafkę, w której będą ubranka,pieluchy tetrowe, zapasy: pampersów,chusteczek nawilżonych,dodatkowe smoczki, żele do mycia i balsamy,mleko modyfikowane.Kupowanie na górkę ma swoje plusy.Po pierwsze można kupić coś taniej w promocji i mieć na zaś, a po drugie gdy coś się skończy nie masz wyrzutów, że zapomniałaś kupić.
Chyba nie ma takiego dziecka,które by przez pierwszy miesiąc nie obudziło się w nocy choćby raz na karmienie.Pomoc w sprawnym przebraniu może udzielić Wam uprzednio przygotowana szafka nocna,w której zrobicie zapas kilku pampersów,chusteczek nawilżonych i kremu.
Starajcie się zawsze odkładać wszystko na swoje miejsce,nie będziecie biegać po domu i szukać np smoczka,a smoczek to poważna sprawa....