od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Fluor sprzymierzeniec czy trucizna

Muszę Wam się przyznać,że tego postu by nie było bez jednej osoby,z którą sprzeczałam się o zawartość fluoru w pastach do zębów dla dzieci.
Od dawna zastanawiałam się od kiedy należy myć zęby dziecku. Naliczyłam w buzi małej 5 zębków i stwierdziłam,że to już czas na szczoteczkę i pastę.Malutka była zachwycona nową rzeczą i chętnie "myła" a raczej gryzła szczoteczkę.
Podczas chwalenia się jak moja córka umie myć zeby,zostałam zapytana jaką pastą myje,na co odpowiedziałam " tą dla dzieci od 1 do 3 lat",odpowiedz mnie powaliła- "tam jest fluor,a fluor to trucizna". Tak doszło do małej przepychanki słownej bo byłam przekonana że dla tak małych dzieci producenci powinni zapewnić brak substancji trujących. I niestety myliłam się. Nie każdy zna wszystkie "chińskie" określenia na etykietach produktów w sklepie. Sama myjąc zęby wieczorem obróciłam tubkę i zobaczylam napis "dzieciom poniżej szóstego roku życia nakładać pastę w wielkości ziarenka grochu". Coś w tym jest ,że sam producent dba o zdrowie naszych dzieci informując o tym na opakowaniu dla dorosłych a na tubce dla maluchów widać stężenie fluoru niczym w tej pierwszej. O co tu chodzi??-myślałam.
Nasz świat wariuje. Od najmłodszych lat jesteśmy nasyceni jedną informacją "Fluor dba o nasze zęby,chroni je przed próchnicą!". Przeczytałam klkanaście artykułów jak się pozyskuje fluor i jak wpływa na nasze zdrowie. Oto kilka ciekawostek:

  • Wpływa na łamliwość zębów,.powstawanie biały oraz brązowych plam
  • Duża zawartość w organizmie wpływa na łamliwość kości 
  • Fluor jest składnikiem substancji psychotropowych 
  • Odpowiada za zmiany trądzikowe 

A teraz spójrzcie na to jak jesteśmy manipulowani i jak jesteśmy wprowadzani w błąd. Kupiłam mojemu dziecku i sobie pastę bez fluoru. Tutaj znajdziecie pastę dla dzieci jak i dla dorosłych. Cena może niektórych powalić,ale na kilka tygodni tubka powinna spokojnie wystarczyć.  http://www.helfy.pl/twarz/jama-ustna/pasta-do-zebow-dla-dzieci
Opcjonalnie możecie sami zrobić pastę z sody oczyszczonej i olejku kokosowego w proporcjach 1:1.