od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

wtorek, 15 marca 2016

Blaski i cienie

Wiele kobiet nie podejmuje świadomie decyzji,by zajść w ciąże,bo mają wtłoczony do głowy stereotyp "utyranej matki". Macierzyństwo jest bardziej kojarzone z czymś złym niż z czym dobrym co daje chęć do życia. Test ciążowy to coś strasznego,przecież jak pojawią się dwie kreski to moje życie się załamie! Tak z 90% myśli. Powinno być na testach napisane "szczęście" a nie "kłopoty". Choćby dziecko nie było chciane,niezaplanowane na ten czas co my byśmy chciały to mimo wszystko gdy ciąża kończy się wynikiem ujemnym przeżywamy to tak jakby dziecko żyło długo poza naszym brzuchem. Dociera wtedy do nas co straciłyśmy,choć nie widziałyśmy ale kochałyśmy.
Kobiety na widok małego bobasa siedzącego w wózku zazwyczaj reagują szerokim uśmiechem i stwierdzeniem "jaki słodki.../jaka słodka", a w tym czasie matka myśli "posiedź z nim 2 godziny to zobaczysz jaki słodki". Mama,która przebywa z dzieckiem 24/h na prawdę może dostać na głowę,zwłaszcza gdy na jej barkach spoczywa opieka nad maleństwem,zapewnienie środków do życia,a przy tym wszystkim nie może na nikogo liczyć. To jest skrajna sytuacja... Młoda matka nie ma wyrobionej cierpliwości,czasami pada ze zmęczenia,faktycznie nieprzesypia nocy,pierze i prasuje hurtowo niczym w pralni,chce się rozdwoić i nagle budzi się pewnego ranka,patrzy w lustro i mówi "ale mam wory pod oczami". Dochodzi do wniosku,że macierzyństwo jest straszne... Tak jak mówili. Jeden krok dalej i leci w przepaść robiąc wszystko mechanicznie.
Dziecko rośnie a my zapominamy już o wielkim brzuchu,trosce i wielkim oczekiwaniu.Wiele razy mówiłam Wam,o tym że matka też człowiek musi mieć chwilę dla siebie.Szczęsliwa mama to szczęśliwe dziecko.Kobiety,które nie mają dzieci budzą się rano bo ciągle coś "muszą", a mama wstaje rano by spojrzeć w oczy maleństwa, lepszej połówki samej siebie.Worki pod oczami i widok nieprzespanej nocy chowa się pod łóżeczko. Wstaje nowy dzień,pełen obowiązków i wyzwań.Dzieci kolorują nasz świat i dziś żałuję że nie miałam ich w młodszym wieku.