od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

piątek, 29 stycznia 2016

Pielęgnacja maluszka,czyli kąpu kąpu

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji.Zanim jeszcze dziecko się urodzi przyszłe mamy chcą zaczerpnąć trochę tematu co robić,by nie zaszkodzić.
Wszystkie czynności związane z higieną noworodka odbywają się tuż po kąpieli lub w czasie.

Zaczniemy od głowy.Często powtarzającym się pytaniem jest czy myć głowę,choć nie ma jeszcze na niej dużo włosków. Radziłabym umyć tylko wodą,preparaty które są przeznaczone dla niemowląt nawet od pierwszego dnia życia mogą przyczynić się do powstania ciemieniuchy.O walce z ciemieniuchą pisałam już tutaj:  ( http://pierwszeserduszko.blogspot.com/2015/12/walczymy-z-ciemieniuszka.html)
Uszy i oczy: przez pierwsze dni,tak jak radziła mi położna przecierałam oczy i uszy gazikiem zwilżonym przegotowaną ciepłą wodą.U noworodków często spotyka się ropiejące oczka,zazwyczaj przechodzi samo po dwóch-trzech tygodniach.Lekarze często przepisują krople do oczu,ale ja ich nie stosowałam.Nie stosujcie pałeczek do uszu,dzieciom nie brudzą się tak uszka jak dorosłym.Wystarczy przetrzeć wacikiem wierzch uszu i lekko środek.
Kikut: tu przeżywają stres chyba wszystkie matki.Obawy ,że wyrwiemy pozostałości po pępowinie i czarne scenariusze tryskającej krwi wzbudzają w nas niechęć do jakiejkolwiek pielęgnacji.Niestety trzeba się przemóc.Po kąpieli należy bardzo obficie spryskać środkiem odkażającym np octenisept i wytrzeć dookoła wacikiem.Po odpadnięciu kikuta należy jeszcze przez kilka dni oczyszczać ranę. 
Jak dbać o delikatne miejsca intymne? 
Podczas zmiany pieluszki zawsze dbamy,by pozostałości po kupce były wszędzie wytarte mokrą chusteczką.Czasami zdarza się,że trzeba dziecko umyć pod bieżącą wodą. Jeśli maleństwo nie ma odparzeń,codziennie smaruj pupkę linomagiem lub stosuj zasypkę.Gdy niestety zobaczysz zaczerwienioną skórę to zastosuj sudocrem lub bepanthen to mocniejsze kremy.Lepiej zapobiegać odparzeniom,niż leczyć.Latem bardzo ważne jest,by pieluszka nie była zbyt długo niezmieniana.Wysoka temperatura też swoje robi.  
Teraz na koniec wiadomość do zakodowania! Temperatura wody do kąpieli : 37 stopni