od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

niedziela, 13 grudnia 2015

Przeziębienie,grypa,angina co robić?

Katar, kaszel,ból gardła, naloty ropne na migdałkach, gorączka- panika!
Infekcja może zdarzyć się o każdej porze roku. W czasie okresu zimowego wiele osób choruje i może nam "sprzedać" wirusa, który rozłoży nas w niecałe 24h. Nasza odporność jest mniejsza niż zwykle,więc ubieraj się ciepło "na cebulkę", ale nie przegrzewaj się. Jedz dużo owoców i warzyw, zastąp cukier miodem.
Gdy poczujesz łamanie w kościach i dreszcze to znak że coś się dzieje. Najlepiej zostań kilka dni w łóżku,by złagodzić rozwijającą się infekcje. Nie bierz żadnych leków, bez uzgodnienia z lekarzem i nie lecz się sama. Zgłoś się do lekarza jak najszybciej jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży, grypa może zagrażać życiu twojego dziecka.
Co robić gdy:
Masz katar:
Nie stosuj tabletek ani arozolów obkurczających błony śluzowe nosa.Bezpieczna jest woda morska. By śluzówka się nie przesuszała wietrz pomieszczenie, stosuj inhalacje z olejkami z eukaliptusa lub mięty. Pij dużo płynów. Nie wpadnij czasami na pomysł, by moczyć nogi w gorącej wodzie, nie dopuszczaj do podwyższenia temperatury ciała. Zgłoś się do lekarza, jeśli katar nie będzie ustępował. Możesz mieć zapalenie zatok.
Masz gorączkę:
Możesz brać paracetamol, dzienna dawka nie może być większa niż 1000 mg. Maksymalnie przyjmuj go przez 2- 3dni. Z domowych sposobów pomogą zimne okłady na czoło, łydki lub chłodne kąpiele. Pij dużo herbatek, soków zawierających witaminę C. Zostań w łóżku i odpoczywaj. Podwyższoną temperaturę nie można lekceważyć.
Masz kaszel:
Nie bierz leków takich jak aspiryna i leki z ibuprofenem szczególnie w trzecim trymestrze ciąży (powodują rozrzedzenie krwi, zatrzymują akcję porodową, doprowadzają do krwotoku podczas porodu) omijaj również tymianek i podbiał.Skontaktuj się z lekarzem,on ci na pewno doradzi czy zastosować domowe sposoby czy niezbędny będzie antybiotyk. Z domowych sposobów możesz zastosować herbatki z sokiem malinowym, niezastąpiony miód oraz preparaty z kopru włoskiego i syrop z cebuli.
Masz ból gardła i białe naloty:Na ból gardła dobre są płukanki z soli z wodą, szałwi , rumianku. Tabletki na ból gardła możesz stosować nie dłużej niż dwa -trzy dni. Pij wodę,by nie dopuścić do przesuszenia gardła oraz wietrz pomieszczenie w którym leżysz by mieć wilgotne powietrze. Zimą możesz położyć mokry ręcznik na kaloryfer. Jeżeli masz białe naloty i masz problem z połykaniem śliny dzwoń do lekarza lub jedź na izbę przyjęć to znak że możesz mieć anginę. Im szybciej dostaniesz antybiotyk tym szybciej wyzdrowiejesz.