od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Plus kilogram

Spotkałam się ostatnio z opinią jednej pani, że nie chce mieć dzieci bo w ciąży dużo się tyje i ciężko wrócić do dawnej formy. Fakt,gdy kobieta dba o swoją figurę może ją przerażać perspektywa powstających boczków i dodatkowych kilogramów trudnych do zrzucenia. Niestety młodość nie trwa wiecznie i ciało również się starzeje. Kobiety,które nie posiadają dzieci nie różnią się wcale od tych które je mają. Ich sylwetka jest albo przesadnie chuda albo uwidaczniają się zbierane kilogramy przez buzujące w pewnym wieku hormony.
Dobrą wiadomością dla tych pań (o prawidłowym BMI) jest to,że w ciąży zapotrzebowanie dzienne powinno być zwiększone o 300 kalorii. Również dobrą wiadomością jest to,że nie trzeba się katować tylko zdrowo odzywiać. Można urozmaicić posiłki z całej piramidy żywieniowej. A dobre odżywianie napewno przyniesie większe korzyści zdrowotne niż stosowane diety. Jedno jest pewne! Kobiety,które w końcu zajdą w ciąże są szczęśliwe a to ma też wpływ na ich wygląd i samopoczucie.Wiadomo, że trening dostarcza endorfin,ale czy nie lepsze są endorfiny przez uśmiech własnego dziecka?
By nie popaść w zachciankowy świat i wilczy głód lepiej jeść cześciej w mniejszych ilościach niż za dwóch dwa razy dziennie. Prawidłowy przyrost wagi w ciąży to ok. 11-15 kg. Na który składa się oczywiście samo dziecko, które waży między 3-4 kg, łożysko i macica ok 1kg, płyn owodniowy od 1 do 2 kg, krew oraz zbierająca się woda nawet do 3kg i oczywiście piersi od 0,5 do 2 kg.
A teraz niech każda przeliczy i zastanowi się czy ciąża jest taka straszna przez wzrastające wskazówki na wadze.