od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

niedziela, 13 grudnia 2015

20,30,40 ,czyli dobry wiek na dziecko

Czy istnieje coś takiego jak dobry wiek na zajście w ciążę?
Świadoma decyzja o urodzeniu pierwszego dziecka jest bardzo trudna. Nakładają się na nie najważniejsze sfery naszego życie, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Czas leci bezlitośnie a my myślimy,że znajdziemy w końcu czas na to by zdecydować o tym ,by model naszego związku był 2+1 (bądź więcej ;) ). Niewiele dziewczyn po skończeniu szkoły średniej zatrudnia się świadomie na stanowisku "matki i kury domowej". Gdyby tak przeprowadzić ankietę wśród dziewczyn w wieku 20-25 lat okazałoby się,że są zajęte nauką, imprezami, robieniem kariery.Wiadomo że prawie każda marzy o dziecku i normalnej rodzinie, ale pojawia się lęk czy poradzą sobie z malutkim człowiekiem i ogromem odpowiedzialności i obowiązków.
Są oczywiście wady i zalety rodzenia dziecka po dwudziestym,trzydziestym i czterdziestym rokiem życia.Każda z nas decyduje o tym kiedy dla niej jest najlepszy czas.Z naukowego punktu widzenia wiek 20-24 jest najbardziej płodny i ma najmniejsze prawdopodobieństwo poronienia. Im jesteśmy starsze to tym bardziej zmniejsza się nasza płodność i zwiększa możliwość poronienia a także wad u dziecka.
Na szczęście czasami nie mamy wyboru i dziecko pojawia się wcześniej niż myślałyśmy wtedy już nie ma znaczenia, to co było w naszych głowach.