od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

niedziela, 13 grudnia 2015

Ciąża prywatnie lub na NFZ różnice

Opieka medyczna w czasie ciąży jest bez wątpienie najważniejsza. Przez kolejne dziewięć miesięcy jesteśmy zdane na służbę zdrowia. Często na pytanie czy będziemy korzystać z usług medycznych prywatnie czy na NFZ odpowiada samo życie.
Jaka jest różnica?
Przy leczeniu prywatnie mamy przede wszystkim komfort psychiczny,możemy w każdej chwili zadzwonić do lekarza,spytać o poradę i mieć szybko rozwiązany problem,ale niestety jest tego minius bo w kieszeni zostanie mniej.Musimy liczyć się z niemałymi kosztami,o których pierworódki nie mają czasami pojęcia.
Wizyty u lekarza,początkowo do drugiego trymestru co miesiąc (w przypadku ciąży zagrożonej częściej) i pod koniec co dwa tygodnie obejmuje ważenie,pomiar ciśnienia i badanie usg- 100zł-150zł
Jeśli nie była pobrana cytologia przez ostatnie pół roku możemy spodziewać się,że przy pierwszej wizycie zostanie zrobiona -50zł
Badania laboratoryjne: (ceny są poglądowe,laboratoria nie mają z góry określonego cennika)
Grupa krwi -35zł
Morfologia-8 zł
Mocz- 12zł
Przeciwciała anty HIV- 35zł
HBS Antygen – 30 zł (przy minusowej grupie krwi)
Toksoplazmoza - 35zł
Próba glukozowa ok. 22zł
VDRL-15zł
Paciorkowiec GBS- 50zł-70zł
Przynajmniej trzy razy będzie wykonane pobranie krwi i badanie moczu.
Dodatkowo badania prenatalne w każdym trymestrze koszt od 150zł-300zł
Pamiętajmy,że czasami musimy wydać kolejne złotówki na leki lub dodatkowe badania.
W leczeniu na NFZ mamy więcej zaoszczędzonych pieniędzy,ale z pewnością przybędzie nam nerwów siedząc w poczekalni,bo w końcu nie tylko ciężarne odbywają wędrówki do ginekologa.
Pakiet bezpłatnych badań obejmuje: powyższe laboratoryjne,prenatalne dla kobiet w grupie ryzyka,czyli po 35 roku życia i z przebytymi komplikacjami w poprzednich ciążach,ponadto wizyty u dentysty,trzy badania usg,gdy ciężarna choruje na cukrzycę przysługuje miesięcznie 10 sztuk wkłuć do pompy insulinowej.