od kropeczki do serduszka

od kropeczki do serduszka

niedziela, 13 grudnia 2015

Bóle migrenowe w ciąży

Szczęście ma ten,kto nie wie czym jest ból migrenowy. Czasami migrenę myli się z silnym bólem głowy. Przede wszystkim ból migrenowy jest pulsujący i jednostronny.Atak może trwać od kilku godzin do kilku dni przy czym może występić światłowstręt,nudności lub wymioty, nadwrażliwość na zapachy i dzwięk, czasami zaburzenia mowy,wzroku i drętwienie nóg.Przed atakami może pojawić się aura,czyli zaburzenia widzenia,mroczki i drętwienia np języka. Należy szybko wziąć lek przeciwbólowy przed atakiem lub gdy ból zaczyna się "rozkręcać".Nie można dopuścić, by ból zawładnął do utraty przytomności.
A co jeśli przyjaciółka migrena zechce nas odwiedzić w czasie ciąży?
Zdarza się bardzo często,że kobiety cierpiące na migrenę przed ciążą mają od niej odpoczynek w czasie 9 miesięcy.
W pierwszym trymestrze burza hormonów,może przyczynić się do rozszerzenia naczyń krwionośnych co prowadzi do wystąpienia ataku.Kolejne trymestry to cisza,ale czasami przed burzą (Jestem teraz w drugim trymestrze i miałam dwa ataki, więc nie ma reguły)
Jak sobie radzić z bólem?
Połóż się w ciemnym i cichym pomieszczeniu,weź tabletkę przeciwbólową np paracytamol lub apap (skonsultuj się z neurologiem czy możesz brać leki na migrenę w ciąży),zrób zimny okład i połóż na czoło.Postaraj się szybko zasnąć. Możesz również wypić herbatkę z melisy by zmniejszyć napięcie lub wziąć chłodny prysznic.
Co zrobić,by nie zapraszać przyjaciółki migreny przez 9 miesięcy?
Przede wszystkim dużo odpoczywaj,wysypiaj się,staraj się nie stresować, jeśli nie masz przeciwskazań idź od czasu do czasu na masaż.